Payment & Security
We use the strongest available SSL certificates, to protect your information.
Order today and receive free standard shipping on your 800mAh 3.00V Panasonic CR15H270 Standard Battery.This battery is a 100% compatible (5PCS)Panasonic CR 2 Camera Replacement Battery. Our batteries and accessories are made with high quality parts and are guaranteed to meet or exceed the original equipment manufacturers specifications at a reduced price. All CR15H270 batteries are tested for 100% Quality Control Assurance.
Specifically designed to fit your device. See the full compatibilities list.
Panasonic CR 2 Camera
Note: CR2 battery is Non-rechargeable batteries! Do Not put in the charger! To avoid damage!
Technically advanced batteries that withstand the most rigorous quality control procedures.
Precise and verified compatibility lists ensure a perfect fit with a dedicated device.
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
This item is built with the highest quality standards, safety features and has a 12 month warranty.
✔ Replacement CR15H270 battery – a perfect replacement battery for (5PCS)Panasonic CR 2 Camera
✔ 100% compatible replacement for your original (5PCS)Panasonic CR 2 Camera battery
✔ Long-lasting, reliable performance - high-quality cells for up to 1000 charging cycles
Capacity: 800mAh
Voltage: 3.00V
Cell Technology: Lithium
Dimensions: 15.0mm x 27mm
Alternative for / Replaces: Original CR15H270 battery
At Batterypcs.co.uk, we offer top-grade batteries for all Panasonic models at an affordable cost.
Free Standard Shipping!
Estimated Delivery Time:7 - 15 Business Days
Tracking information
Credit card
Accepted Credit cards : Visa, MasterCard, Visa Debit, Visa Electron, American Express and JCB
PayPal
Pay for your purchases through Paypal's secure payment gateway.
NO. You only need to pay the battery prices and shipping costs, no other hidden costs.
We’ll find the battery or charger you need.
Contact Customer Services
info@batterypcs.co.uk
WORLDWIDE WAREHOUSE
30 DAYS MONEY RETURN
ASSURED QUALITY
WARRANTY FOR 12 MONTHS
FREE REPLACEMENT
SERVICE IS BETTER THAN PROMISE
100% SECURE PAYMENT