270W FSP270-60LE Charger Replacement For FSP Mini ITX/Flex ATX 270W 80 Plus Certified Active PFC
SKU #: FSP17665_Se | In Stock Views: 864
This product guarantees to meet the needs of the original specifications. FSP Mini ITX/Flex ATX 270W 80 Plus Certified Active PFC Charger is exclusively made with the help of top quality materials that provides highest level of safety, reliability, dependability and adaptability.
Amperage:115V to 230V AC, 47 ~ 63Hz
Voltage:+3.3V DC +5V DC/16.0A @ +3.3V DC
Power:270W
Warranty:12 months
Easy Returns & Refunds:30 Days Money Back Guarantee
Payment & SecurityPayment & Security
We use the strongest available SSL certificates, to protect your information.
Payment & Security
Product Description
Free Standard Shipping!
Order today and receive free standard shipping on your FSP FSP270-60LE Charger: 115V to 230V AC, 47 ~ 63Hz +3.3V DC +5V DC/16.0A @ +3.3V DC.
Replaces part numbers
FSP270-60LE<br>80PLUS CERTIFIED<br>270-WATT CONTINUOUS OUTPUT<br>40mm COOLING FAN SYSTEM<br>THERMAL CONTROL SYSTEM LINKED TO FAN<br>ENERGY SAVER | 1-WATT STANDBY MODE<br>HIGH POWER CONVERSION EFFICIENCY<br>ACTIVE PFC | FULL RANGE INPUT<br>
Compatible Models
GENERAL SPECIFICATIONS:
COOLING Fan(s): Single, 40mm ball-bearing fan linked with Thermal Sensorn
TOTAL POWER OUTPUT: 270-WATT TOTAL CONTINUOUS OUTPUT @ 30鎺矯
OUTPUT CONNECTORS:
Motherboard: 20 + 4P
CPU: 4P
IDE: 4P * 2
SATA: 4P * 2
Floppy: Small 4P * 1
NVIDIA SLI SUPPORT: N/A
AMD/ATI CROSSFIRE SUPPORT: N/A
80PLUS CERTIFIED: YES, 80PLUS CERTIFIED
MODULAR CABLE: N/A
SAFETY APPROVAL: UL, NEMKO, TUV, CSA, IEC, CE
MTBF: 100,000 HOURS @ TYPICAL
Unit Dimensions: 80.0mm (W) X 150.0mm (D) X 40.0mm (H)
Unit Weight: 3.0 LB (S)
Retail Package: 8" (W) x 6" (D) x 4.25" (H) @3 lbs
INPUT SPECIFICATIONS:
Input Voltage: 115V AC to 230V AC, 47 ~ 63Hz
Power Factor Correction (PFC): ACTIVE PFC | FULL RANGE
Input Current: 5.0A @ 115 Vrms, 60 Hz. 3.0A @ 230 Vrms, 50 Hz.
Input Protection: Patented Input Fuse Protection
OUTPUT SPECIFICATIONS: +12V RAILS: 2
Output Voltage: +3.3V DC +5V DC
+12V1 DC
+12V2 DC
-12V DC
+5Vsb DC (Standby)
Output Current: 16.0A @ +3.3V DC
18.0A @ +5V DC
16.0A @ +12V1 DC
10.0A @ +12V2 DC
0.8A @ -12V DC
2.5A @ +5Vsb DC Standby
Output Protection: Complete OVP, OCP, SCP Protection
Complete OVP, OCP, SCP Protection
Security Technology
115V to 230V AC, 47 ~ 63Hz +3.3V DC +5V DC/16.0A @ +3.3V DC FSP FSP270-60LE adapter Replacement Features
Superior craftmanship; rigorously tested; high-quality parts.
Please verify dimensions, voltage, & amps before ordering.
Precise and verified compatibility lists ensure a perfect fit with a dedicated device.
All our products meet rigorous quality standards and are backed by industry-leading guarantees.
This item is built with the highest quality standards, safety features and has a 12 month warranty.
  Little known fact:
Delivery costs
Free Standard Shipping!
Delivery times
Estimated Delivery Time:7 - 15 Business Days
Tracking information
Payment methods
Credit card
Credit card
Accepted Credit cards : Visa, MasterCard, Visa Debit, Visa Electron, American Express and JCB
PayPal
PayPal
Pay for your purchases through Paypal's secure payment gateway.
FAQs
What is the best way to keep your FSP FSP270-60LE adapter healthy?
How long can this FSP270-60LE replacement adapter last after a full charge?
Is there a hidden cost buying a adapter for FSP FSP270-60LE?
NO. You only need to pay the adapter prices and shipping costs, no other hidden costs.
How to deal with the replacement adapter for FSP FSP270-60LE when you won't use for a long time?
Products We Think You'll Love
Can’t Find Your Item?
We’ll find the battery or charger you need.
Contact Customer Services
info@batterypcs.co.uk
WHY SHOP WITH US?
WORLDWIDE WAREHOUSE
30 DAYS MONEY RETURN
ASSURED QUALITY
WARRANTY FOR 12 MONTHS
FREE REPLACEMENT
SERVICE IS BETTER THAN PROMISE
100% SECURE PAYMENT
100% SECURE PAYMENT